Porod

Jak dlouho po porodu mohu očekávat první menstruaci?

Na to, kdy by měla přijít po porodu první menstruace, se vedou diskuze v odborných kruzích i mezi ženami a výsledkem je jen to, že je to složitý problém.

 V prvé řade bychom se měli zmínit o tzv. premenstruačním syndromu. Menstruace je po porodu skutečně odlišná, než byla před začátkem těhotenství. Žena zjistí, že buď je silnější nebo naopak velmi slabá. Více jako polovinu žen postihne během prvních menstruací po porodu premenstruační syndrom, který je zapříčiněn zejména hormonální nerovnováhou. Tento syndrom se objeví zpravidla dva týdny před vlastními měsíčky a projevuje se tak, že žena má deprese, cítí úzkost a podrážděnost, určitý neklid, stálou únava, změna nálady a velkou nesoustředěnost, má ale i chuť  se přejídat a pak zase trpí nadýmáním, projevují se i bolesti hlavy a bolesti v zádech. Všechno to však většinou samo ustoupí, když se objeví první příznaky menstruace. Přesto, když jsou tyto příznaky velmi silné, měla by žena raději neváhat a navštívit svého gynekologa. Ten pak může po odborném vyšetření nasadit účinnou léčbu. Pokud se chce žena problémům s tímto syndromem vyhnout, měla by zkusit dodržovat tyto zásady – zmenšit příjem cukru, soli, kávy a alkoholu, naopak přidat do stravy více potravin obsahujících draslík, ale škrtnout červené maso a pokud možno snížit příjem mléčných výrobků. Žena by měla také zvýšit konzumaci celozrnného pečiva, řeřichy, artyčoku, petrželky a chřestu, protože tyto poživatiny ji pomáhají vylučovat škodliviny z těla a s nimi by se také měly potlačit křeče a výše uvedené bolesti.

 Pokud jde o to, kdy přijde čas první menstruace po porodu, je v prvé řadě důležité vědět to, zda žena kojí, jak dlouho kojí a zda nekojí. Pokud totiž matka nekojí, může se stát, že první menstruaci dostane asi již za šest až sedm týdnů po porodu, tedy na konci šestinedělí. To je totiž doba, než proběhne první ovulace a tělo ženy se dostane do stavu jako před otěhotněním.

 U kojících žen se první menstruace očekává za více měsíců po porodu, dost záleží tom, jak často a jak intenzivně dlouho kojí během dne a zejména v noci. U některých se menstruace dostaví až tehdy, když začnou kojence přikrmovat a začnou v kojení dělat delší mezery. Jsou ale i výjimky, kdy žena menstruaci dostane až šest týdnů poté, co své dítě úplně odstaví. Vliv na to má hladina hormonu prolaktinu, který v podvěsku mozkovém řídí funkci vaječníků. Při vysoké hladině je odpovědný za tvorbu mateřského mléka, když omezuje spouštění mechanismu, který umožňuje normální činnost vaječníků a tak i vlastní menstruační cyklus. Jestliže se proto první menstruace nedostaví ani po několika dalších měsících, není se čeho obávat. Přesto se nestane, že by někdy žena po porodu měsíčky nedostala. Jsou ale výjimky, když některé kojící ženy mají úplně pravidelnou menstruaci. Je to možná snad proto, že i tělesný tuk produkuje určitou hladinu ženských pohlavních hormonů, které mohou mít vliv na krvácení. Nelze říci, že by to nebylo v normě, je třeba proto zachovat klid. Může totiž jít i o „neovulační krvácení“, klidně nepravidelné a v různých intenzitách, dokonce se může stát, že toto krvácení je silnější než jak byla žena zvyklá menstruovat před otěhotněním.

 První menstruace po porodu přináší pro tělo ženy velkou náročnost, proto i když má neustále starost a práci s miminkem, měla by mít snahu do nejvíce relaxovat a v noci vydatně spát. K tomu by ji měl přispět někdo z rodiny, zejména otec, aby si vzal klidně dítě do své péče alespoň na část dne. Na ženu při první menstruaci od porodu má velmi kladný vliv pohyb v přírodě na zdravém vzduchu. K uklidnění ji jistě přispěje přikládání teplých obkladů na podbřišek.

 Na závěr bychom měli připojit i jednu věc, která se kojení a první menstruace poměrně dost dotýká, a to je možnost nového otěhotnění. Mezi lidmi se totiž tvrdí, že pravidelné a intenzivní kojení ženu chrání před dalším otěhotněním. Uvažuje se, že nová ovulace je zastavena tím, že kojenec matce dráždí bradavky při sání mléka, to je onen vliv četnosti a intenzity. Ale pozor, nemusí se jednat o stoprocentně neplodné období, zatím se toto tvrzení nijak neprokázalo. Proto se nedoporučuje na to spoléhat a používat i jinou antikoncepční metodu, třeba po dohodě se svým gynekologem.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..