Porod

Jak se vyrovnat se zdravotními obtížemi po porodu

Těhotenství a porod změní tělo každé ženy. Není divu, tělo se muselo věnovat náročným činnostem, a to sebou nese určité důsledky. Je zcela obvyklé, že většina maminek pak má ve větší nebo menší míře nějaké zdravotní obtíže, na které by se budoucí rodičky měly připravit. Výhodou je, že se tyto potíže dají řešit. Některé změny jsou sice nevratné, mnoha změn a nepříjemností se však mohou maminky samy nebo s pomocí lékaře zbavit, ať už se jedná o hemoroidy, křečové žíly, povolené břišní svaly nebo inkontinenci. Jak na to a kterých obtíží se můžete zbavit?

Povolené bříško vám zůstat nemusí

Rozestup břišních svalů trápí skoro každou maminku, zvláště pokud v těhotenství přibrala více na váze. Pokud jste však trpělivé, nemusíte mít obavy. Cílené posilování vám pomůže. Jak vlastně k rozestupu břišních svalů dochází? V těhotenství vznikne obrovský vnitřní tlak na přední stěnu břicha  a svaly jak na levé, tak na pravé straně. Tyto svaly se v některých případech oddělí a spojovací tkáň je nezvládne udržet. Tím dojde ke vzniku mezery. Pokud se maminka snaží zbavit bříška a zpevnit postavu, může nevědomky cvičit takové cviky, které tuto situaci spíše zhorší, a výsledkem je vypouklé břicho. V případě, že je mezera malá, může být nápravou cílené cvičení, v horších případech musí nastoupit chirurgický zákrok. Pozor, cvičit však začněte až po ukončení šesti neděl po porodu, po císařském řezu vyčkejte ještě déle, popřípadě svůj stav zkonzultujte s lékařem.

Zbavte se potíží s trávením

Pro dobu těhotenství a v čase po porodu se u maminek velmi často objeví zácpa. S počátkem těhotenství stoupá hladina progesteronu, což zpomaluje střevní pohyby. Později jsou se zvětšením dělohy utiskovány vnitřní orgány a střevo má málo místa. Spodek dělohy navíc tlačí na konečník. Po porodu se sice situace vrací k normálu, přesto je však časté nadýmání a zácpa. Je potřeba preventivně zvýšit pitný režim, více se pohybovat, jíst větší množství vlákniny, obsažené třeba v ovoci, zelenině nebo celozrnném pečivu, a podpořit mikrobiom. Pozor na předepsané léky proti chudokrevnosti, i ty mohou zácpu způsobovat.

Povolená pochva a inkontinence

Po porodu dochází ke zvětšení pochvy, ihned po porodu je navíc oteklá. Svaly se postupně vrací do původního stavu a pochva se sice zmenšuje, přesto však žena může mít pocit povolení, zvláště při sexu. Posilování pánevního dna se docílí pomocí tzv. Kegelových cviků, které pomohou i  močovému měchýři. Pochva bývá navíc nedostatečně vlhká. To je však zcela normálním jevem při kojení, kdy je v těle nižší hladina estrogenu. Nové maminky trápí i únik moči, za který jsou také zodpovědné povolené svaly pánevního dna. Většinou jde o dočasný problém, který je způsoben krátkodobým znecitlivěním nervů na stěnách pochvy. Taková poporodní inkontinence přejde do několika týdnů. Pomohu inkontinenční vložky, je potřeba víc cvičit, posilovat pánevní dno, snížit tělesnou hmotnost. Po poradě s lékařem může dojít i na léky nebo operaci.

Nepříjemné hemeroidy

Jak v těhotenství, tak v době porodu i po porodu se mohou objevit hemeroidy. To jsou zvětšené křečové žíly, které se nacházejí v oblasti konečníku. Mohou být vnější nebo vnitřní. V čase těhotenství je způsobuje tlak zvětšující se dělohy, zácpa, genetické předpoklady a také obezita. Zvýšený nitrobřišní tlak vede k tlaku na konečník, žíla se vyklene a vznikne hemeroid. Jeho projevy jsou svědění, bulky, bolest či krvácení z konečníku. Prevencí je opět dostatek vlákniny, dostatek pohybu, který zajistí pohyb střev a bude udržovat napětí svalů. V těhotenství je možno používat gely s dubovou kůrou, po poradě s lékařem je možno podat léky na žilní nedostatečnost.  Totéž lze provádět po porodu, použít se dají také čípky. Pokud dochází k většímu krvácení nebo bolestem, je nutná návštěva lékaře.

Těhotenství zhoršuje křečové žíly

Křečové žíly neboli varixy nejsou jen nevzhledné, ale mohou znamenat zdravotní rizika. Tyto žíly jsou pod povrchem kůže zřetelně viditelné, bývají rozšířené a mohou se kroutit. Jejich stěny jsou ztenčené. Vyskytují se především na nohách. Těhotenství jejich stav značně zhoršuje. Nohám lze ulevit nošením speciálních punčoch, označovaných jako kompresní. Léčba je možná také přípravky, které obsahují heparin, podporou je i zvýšený příjem zinku a vitamínů, především B, C a E. Při vážnějším zhoršení, silných bolestech nebo výrazných otocích je nutné konzultovat léčení s odborným lékařem.

Pigmentace pokožky a zvětšené nohy

Pro těhotenství je typické i zhoršení stavu pokožky. To je výrazné zvláště v obličeji a oblasti krku a hrudi.  Značná a viditelná pigmentace se nachází kolem prsních dvorců, na břiše a v oblasti genitálií. Ta po porodu postupně zmizí. Hyperpigmentace v obličeji je způsobena zvýšenou produkcí melaninu a po šestinedělí se u většiny žen upraví. Jedná se o kosmetický problém, jeho řešením je ošetření laserem, peelingem nebo bělícími krémy. U některých žen mění těhotenství také tvar a velikost chodidla. Vlivem zvýšené váhy může dojít k zhroucení nožní klenby. Jde o trvalý stav, který rozšíří a prodlouží chodidlo a při chůzi může způsobit bolest.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..