Udělej autoškolu! Zaručeně a efektivně

Většině dnešní mládeže se autoškola, jízdy a testy o provozu na pozemních komunikacích, dříve či později nevyhnou. Automobily a jiné dopravní prostředky nás obklopují a život bez nich by si již nedovedl představit nikdo z nás. Šetří čas a zkracují vzdálenosti. Navíc nám dopřávají požitek z jízdy, který se násobí vlastněním vozidla.

Autoškola je základním kamenem k tomu všemu. Kdo chce řídit, musí ji absolvovat, aby se především teoreticky seznámil s pravidly provozu na pozemních komunikacích a prakticky si za pomocí instruktora vyzkoušel „to pravé ořechové“ ježdění, než se sám na vlastní pěst vydá na silnici. Autoškola je vcelku nudná záležitost. Krade volný čas a krom toho se před závěrečnými testy musíte naučit několik set otázek. Ale chrání běžný silniční provoz před zbytečnými nehodami a haváriemi a tím pádem i člověka před smrtí. Ať už je autoškola nutná, nebo by nebyla, je každopádně příhodné si jí projít.

autoskola

Cena za absolvování celého kurzu, stejně jako věk umožňující řízení vozidla, se odvíjí podle skupiny řidičského oprávnění, o které žádáte. U osobního automobilu se cena za kurz pohybuje kolem 8000 za teoretickou výuku a kondiční jízdy, přičemž žadatel musí počítat i s přirážkou 700 korun za plnění závěrečných zkoušek – testu a jízd tzv. „na ostro“. Při konání závěrečných zkoušek vám už musí být min. 18 let!

Což o to, když už máte za sebou počáteční výdaje, vyřešenou otázku věku a najdete si čas na řádově pár hodin teorie a kondičních jízd, jde všechno celkem hladce. Zádrhel přichází, až když už máte naplánovaný den závěrečných zkoušek, před vámi se rýsuje 25 náhodných otázek na 50 bodů, z nichž minimum, kterého musíte docílit je 43, a pro co největší jistotu zdaru si musíte alespoň projet 700+ otázek cvičně. Na to vám samozřejmě pár hodin teorie v autoškole stačit nebude, takže tomu musíte věnovat další svůj volný čas. Se samotnou jízdou toho mimo autoškolu moc nesvedete, ale teorie se dá zvládnout docela v pohodě, ačkoli prvotní představy se zdají hrozivé!

Stačí to nepřehánět. Doslova a do písmene. Je úplně zbytečné, když již od počátku autoškoly budete šrotit testové otázky a neustále je opakovat dokola a dokola. Vede to akorát ke zblbnutí. Jednoduchým, praktickým a efektivním způsobem, jak zaručeně udělat závěrečný test v autoškole, je se zkrátka nepředřít ale pracovat poctivě. Není potřeba si kupovat učebnice, CD ani jiné pomůcky k lepšímu zvládnutí závěrečných zkoušek. Zbytečně vyhodíte peníze, které lze utratit za něco jiného. Teorie v autoškole vám základy, které potřebujete dá, zbytek se pomocí konkrétních a uznaných otázek dá naučit ze serveru: www.etesty.mdcr.cz. Kde si nejprve projedete všechno v první sekci odzhora až dolů, což vám dohromady dá výčet všech 700+ možných otázek, které na vás číhají v závěrečném testu a pár dní před zkouškami pak už jen vyplňujete cvičné testy (pro auto kategorie B), které se od těch „na ostro“ významně neliší.

Jedinou podmínkou, aby tenhle princip učení fungoval, je, že prvotní fázi, kdy prakticky pouze pročítáte jednotlivé otázky a odpovědi, budete opravdu důkladně věnovat pozornost. Čtěte vždy pozorně celou otázku a následně všechny tři odpovědi, přičemž si zkuste tipnout tu, která vám přijde nejlogičtější. Pokud je dobře, přečtěte si důkladně znovu celou otázku i vámi zvolenou odpověď a zkuste si zapamatovat svůj logický úsudek, díky němuž jste správnou odpověď zvolili. Pokud byla vaše odpověď špatná, znovu si přečtěte otázku a pouze tu správnou odpověď. Najděte si tam pomůcku (např. slovo, které v jiné odpovědi není) a zapamatujte si ji.

Pokud se budete takhle učit a dávat pozor na to, co děláte, jste schopni všech 700+ otázek projet za den, dva nebo tři, což bohatě stačí. Nemusíte se k nim více samostatně vracet. Dalších pět dní těsně před zkouškou si stačí udělat cca 5 zkušebních testů denně, které s vámi jednak některé otázky zopakují, jednak budete vědět, jak dobře jste se předtím připravovali. Jestliže budete od začátku postupovat precizně, výsledek uvidíte už při prvním zkušebním testu, kdy projdete. Pokud neprojdete, musíte si samozřejmě určité oblasti otázek, které vám nejdou, projet znovu a důkladněji.

Nezapomeňte na to, že je lepší, když se k jednotlivým otázkám nemusíte při učení vracet. Vzhledem k tomu, že u některých otázek jsou odpovědi téměř shodné, po vícerém opakování si v otázkách a odpovědích uděláte akorát pěkný guláš.

Učte se efektivně, ne moc dlouho a během výuky jízd se soustřeďte na to, co děláte. Pak je úspěšnost u závěrečných zkoušek 95% zaručena!

1 Comment

  1. Tonda napsal:

    Já už to mám naštěstí za sebou a vše dopadlo dobře. Teď už řídím 6 měsíc a už fakt můžu říct, že se za volantem cítím v pohodě.

Leave a Comment