Kojení

Problémy při kojení

Kojení by měla být pro ženu radost a pro miminko životní nutností, ovšem není všem dáno kojit nebo být kojen. Většina žen, uvádí se 96 až 97 procent, je přesto schopná kojit a když vynecháme ty, které vysloveně z nějakých důvodů samy kojit nechtějí, příčin proč ne může být mnoho.

 Kontraindikací ze strany matky je v první řadě její závažná nemoc, například TBC, HIV, kardiovaskulární onemocnění, zánět žlázy, ragády bradavek či vpáčené bradavky, v případě braných léků to jsou zejména cytostatika či antiepileptika a samozřejmě zábranou je laktační psychóza, srdeční selhání, vážné onemocnění plic nebo jater. Stejně tak není kojení povoleno v případě neštovic, které jsou nebezpečné i pár dní po porodu, protože dítě ještě nemá vytvořeny patřičné protilátky. 

 Ze strany dítěte je kojení nedoporučováno nebo zakázáno zejména při fenylketonurii (PKU) či galaktosemii, absenci sacího reflexu, zejména u nedonošenců, a při vrozené atrézie choan (vada nosu). Překážky se mohou projevit i časem v průběhu kojení, například bolestivým nalitím prsů, které vzniká neplynulým vyprazdňováním prsu dítětem nebo špatnou technikou sání. Jako úleva se doporučují v tomto případě studené až ledové obklady, a vedle reflexní masáže i šetrné zformování oploštělé bradavky, aby dítě mohlo správně sát. Problémem je někdy i pozdní nástup laktace, kdy se u některých matek dostatečné množství mléka začne tvořit třeba až 5. či 6. den po porodu, ale dítě by do třetího dne po porodu rádo vypilo velké množství mléka. Zde přichází na pomoc snaha podpořit důvěru matku v tom, že se vše napraví a mezitím dítěti dávat tekutiny, někdy i cizí pasterizované mléko, lžičkou nebo i sondou připevněnou k bradavce, aby se dítě naučilo sát.

kojeni

 Potíže mohou nastat při zadržování (retenci) mléka, když části prsa při bolestivém zarudnutí ztuhne. To může být spojeno s horečkami a bolestivostí. Tady jde zřejmě o nějakou blokádu vývodu buněčnou drtí třeba zaschlým mlékem. Opět se to dá řešit ledovými obklady, masáží či antipyretiky, ale nemělo by se s kojením přestat. Retenci je podobná mastitida, tedy zánět prsních žláz. Ta nenastává ovšem hned po porodu, ale nejdříve až v průběhu třetího týdne či později. Léčí se protistafylokokovými ATB, eventuálně antimykotiky a antipyretiky, ale i zde není překvapivě důvod k přerušení kojení.

 Překážkou vzniklou až během kojení jsou ragády (bolestivé trhlinky kůže) a jiná poranění prsu jako následek špatně zvolené techniky kojení, kdy k jejím vzniku může dojít i třeba během jednoho špatného přiložení. Zde se doporučuje třeba dočasné zvolení jiné polohy při kojení a ragády se během několika dní zhojí i bez léčby.

 Spíše okolí matky se může pozastavit nad tím, když matka kojí i během své běžné virové infekce. Ale ani zde není důvod přestat kojit, protože v době propuknutí je i dítě určitě nakažené a mléko, které matka vytváří, mu dodává imunitu, když ji ještě samo nemá.

 Problém může nastat také, když je z některých důvodů nutno matku na nějaký od dítěte oddělit. Prodleva by mohla přinést komplikace v tvorbě mléka nebo její úplně zastavení. Matka by proto měla dítěti mléko pravidelně odstříkávat asi po 2 až 3 hodinách, a to i v noci alespoň 2x. Čerstvě odstříkané mléko lze ve vhodných nádobách v chladničce skladovat i 24 hodin. Pokud bychom chtěli mléko skladovat déle, mělo by se zmrazit až na -18°C, kdy pak ale vydrží až 3 měsíce.

  Často se stává, že matka dítě kojí nepřiměřeně dlouho, i když sama má mléka dost. Jde nejspíš o špatnou techniku, protože by dítě mělo svými ústy uchopit nejen bradavku ale i co největší část dvorce, zejména spodní část, ústa mít otevřená a vyplázlý jazyk, který vlnovitým pohybem posune bradavku hlouběji do úst. Stahováním obličejových svalů a pohybem jazyka a spodní čelisti pak vytvoří podtlak, který vysaje mléko zpod dvorce přes bradavku do úst a může ho polknout. Chyba se projevuje tím, že dítě nejen saje naprázdno, ale usíná a starší děťátko se u prsu neklidně vrtí nebo zlobí. K nápravě by mělo stačit stlačování prsu, čímž se zlepší uvolňování mléka a usnadní sání.

0 Shares

2 Comments

  1. Pingback: Příkrmy u kojenců : Web o dětech pro všechny maminky a tatínky!

  2. Je nás šest mamin a každou potkal nějaký z výše zmíněných problémů (i jiné). Pokud chcete, tak si o nich přečtěte:
    http://blogujicimaminy.blogspot.cz/2013/10/kojeni-maly-velky-problem.html

    Všem maminkám přeji, aby si kojení užily.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..