Finance a právo

Odklad splátek úvěrů? Může jít o trik bank proti uplatnění pojistek u schopnosti splácet

Jásáte nad odkladem splátek hypoték a spotřebitelských úvěrů? Děláte možná chybu. Pokud jste přišli o příjmy, a dostáváte se tak do potíží se splátkami, možná stačí aktivovat pojištění schopnosti splácet. Se zjištěním přišel server na ochranu spotřebitele www.BankovniPoplatky.cz. Odklad vám pouze odsune povinnosti do budoucna, pojištění vám opravdu pomůže. Přesněji řečeno, splátky včetně úroků za vás bude hradit pojišťovna. Ovšem pokud využijete odkladu, pojišťovna vám žádné peníze nedá!

Není divu, že odklady splátek nabízely samotné banky. Statisíce rodin se rozhodují, zda odklad splátek využijí, nebo ne. Předpokládá se, že koronavirová krize a související opatření pošlou „na dlažbu“ až 200 tisíc lidí. Pokud by jen část z nich uplatnila pojištění schopnosti splácet, dostalo by to pojišťovny i banky, které je vlastní, nebo s nimi spolupracují, do vážných problémů.

Pro banky je odklad splátek mnohem levnějším řešením, než kdyby klienti začaly masivně uplatňovat plnění z pojistek schopnosti splácet. V takovém případě by pojišťovny, velmi často spojené s bankami, musely masivně platit splátky a úroky za klienty. Klientům by se tak splátky a úroky pouze neposunuly v čase, ale zaplatil by je za ně někdo jiný.

Reklama se vám nemusí vyplatit

Tím, že se klient nechal ovlivnit reklamou na odklad splátek a využil odkladu či moratoria, přišel o možnost využít plnění z pojištění. Pokud jsou totiž splátky odloženy, nemá pojišťovna co plnit. A po konci moratoria už uplyne lhůta či termíny, po které mohl klient o plnění požádat nebo se po takové době mnoho klientů vrátí do pracovního procesu.

Klienti, kteří mají pojištění schopnosti splácet, mohou oznámit pojišťovně vznik pojistné události v důsledku ztráty zaměstnání nebo uzavření živnosti z důvodu koronavirové krize. Dle smluv by měla být pojistná událost naplněna tím, že klient přijde bez svého zavinění o zdroj příjmů a z tohoto důvodu není schopen splácet svůj závazek. Pokud pojišťovna nárok uzná a přizná pojistné plnění, má klient nárok nejen na úhradu splátky ze strany pojišťovny, ale také úroků, které s úvěrem souvisí, a to po sjednanou dobu. Pro klienty, kteří mají uzavřené toto pojištění, je tak výrazně výhodnější před odkladem splátek využít právě pojištění proti neschopnosti splácet.

Ztráta zaměstnání kvůli epidemii není výlukou

U většiny pojišťoven, jejichž podmínky jsme zkoumali, není ztráta zaměstnání či zdroj příjmu způsobený koronavirovou krizí součástí výluk z pojištění. Pojišťovna by tak neměla odmítnout plnění v důsledku toho, že zaměstnanec dostal výpověď od zaměstnavatele v době virové pandemie. Stejně tak by neměly pojišťovny uplatnit odmítnutí z důvodu, že zaměstnanec nemohl vykonávat práci z důvodu onemocnění koronavirem nebo v souvislosti s ním.

V případě karantény pak muselo jít o nařízenou karanténu, kdy úřady přikázaly zaměstnanci či živnostníkovi karanténu vykonat a ten byl povinen ji strpět. Nejedná se tak o dobrovolné karantény či obecnou plošnou karanténu nařízenou vládou.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..