Praktické rady

Kuchyně a tajemství jejího úklidu

Dřez, kuchyňská linka, regály, poličky – všechna tato místa jsou rájem bakterií, přestože můžete mít pocit, že je ve vaší kuchyni čisto. I když to zní nepravděpodobně, setkáte se tady s více bakteriemi než v koupelně nebo na toaletě. Řekněme si tedy, jak se špínou v kuchyni zatočit.

Houbička na nádobí – nenápadný “bakteriopřenašeč”

Bakterie se s oblibou drží především v houbičkách, houbových utěrkách a hadrech na nádobí. Protože většina z nás používá houbičku nejen na nádobí, ale také na další kuchyňské plochy, roznášíme si tak bakterie do širokého prostoru. Řešením je pravidelně houbičku měnit nebo si jich pořídit více – ke každému účelu jinou. Některé výzkumy uvádějí, že pomoci může také mikrovlnka – několik minut v troubě prý má zničit až 90 % bakterií.

Možná jste o škodlivosti tak běžných kuchyňských prostředků nikdy neuvažovali, zvýšená pozornost je však na místě. Připravujete zde přeci pokrmy pro celou rodinu a nechtění obyvatelé vaši kuchyně zde mohou natropit pořádnou paseku.

Zvolte univerzální pomocníky

Vhodní pomocníci vám při úklidu a pravidelné péči o kuchyňské prostory ušetří spoustu času. Pro zvládání všudy přítomné mastnoty a připáleného jídla využijete například pěnovou Fixinelu do kuchyně, díky ní si vystačíte si pouze s jediným prostředkem.

Tip 1: Pokud máte přeci jen v oblibě specializované přípravky, připravte si před úklidem všechny pomůcky předem, ať zbytečně nemusíte od práce odbíhat.

Tip 2: Nechte si pomoct. I malá výpomoc je znát, dílčí úkoly můžete svěřit dětem nebo jiným členům domácnosti. Nemusíte je přímo zavalit povinnostmi, ale i drobné úkoly, o které se podělíte, vám zkrátí čas, který budete muset úklidu věnovat.

Kuchyňské tipy:

  • Sporák umývejte po každém vaření, vyhnete se tomu, že po týdnu na něj přes skvrny a připáleniny neuvidíte.
  • Nádobí neshromažďujte ve dřezu, ale pusťte se do něj rovnou a ukliďte pracovní plochu. Pokud máte myčku, expedujte špinavé nádobí rovnou tam.
  • Na sklokeramické a nerezové varné desky použijte speciální čisticí přípravky ve spreji.
  • Alespoň jednou za měsíc si najděte čas na vyčištění ledničky, spotřebujte potraviny, kterým se blíží doba trvanlivosti a vyhoďte ty zkažené, na mokro setřete veškeré plochy v lednici.

Nezapomínejte ani na sebe

Při zušlechťování vašeho domova však myslete také na sebe. Při práci s čisticími prostředky používejte vždy rukavice, ochrání vaši pokožku před vysoušením. Rukavice mohou být také vhodnou prevencí alergických reakcí, které se mohou objevit prakticky kdykoliv. Může je vyvolat kontakt s chemickými látkami i s nečistotami, které vám dříve nezpůsobovaly žádné potíže. Po práci si dopřejte zasloužený odpočinek nebo něco dobrého na zub – při intenzivním úklidu spálíte spoustu kalorií.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..