Kojení

Kojení – dopřejte vašemu miminku to nejlepší

Kojení je pro ženské tělo velmi náročný proces, přesto chce většina maminek kojit co možná nejdéle. Nejen, že je kojení důležité pro zdravý a správný vývoj dítěte a jeho imunity, ale vytváří také krásnou vazbu mezi matkou a dítětem.

Věděli jste o mateřském mléce, že…

  • teprve v roce 2003 bylo v klinických studiích prokázáno, že mateřské mléko není sterilní. Ve vzájemné rovnováze v něm žije řada různých mikroorganismů, např. různé druhy stafylokoků, streptokoků, laktobacilů, bifidobakterií, enterokoků a dalších.
  • z hlediska složení je pro dítě mateřské mléko nejlepší výživou – obsahuje bílkoviny, cukry, vitamíny a  minerální látky.
  • obsahuje mimo jiné řadu zdraví prospěšných mikroorganismů podporujících správný vývoj a činnost imunitního systému dítěte i matky.
  • podle Světové zdravotnické organizace (dále WHO) poskytuje kojení dítěti nejlepší start do života.

kojeni

Neexistuje jen „jedno“ mateřské mléko…

Na kojení se ženské tělo připravuje již během těhotenství. Mění se tvar prsou a začíná se tvořit mateřské mléko. Po porodu hormony automaticky spouštějí produkci mléka.

První kojení

Čím dříve po porodu přijde první kojení, tím lépe. První dny po porodu se tvoří nažloutlé mlezivo (kolostrum) bohaté na bílkoviny, minerály a protilátky, které miminko potřebuje po porodu nejvíc.

Následuje přechodné mléko

Po několika dnech se začne tvořit tzv. přechodné mléko. To může způsobit bolestivé nalití prsou, a proto je důležité v této fázi hodně kojit, střídat prsy a v případě potřeby přebytečné mléko odstříkat.

Následuje zralé mléko

Dva týdny po porodu přichází na řadu zralé mléko. Toto mléko má již nižší hustotu, můžeme rozlišit přední a zadní mléko. Přední mléko je bohaté na cukry a vodu a jeho cílem je ukojit dětskou žízeň. Zadní mléko je naopak tučnější a hustší a slouží k utišení hladu.

Mýtus: Před kojením i po něm se musí z prsu odstříknout mléko

Řadu žen vede k odstříkávání pověra, že zadní mléko je kvalitnější a prospěšnější, než mléko přední. Co se týče vitamínů, minerálů a laktobacilů jsou však na tom oba druhy mléka stejně.

Právě laktobacily pomáhají v mateřském mléce udržovat rovnováhu mezi mikroorganismy a brání přemnožení potenciálních škodlivých bakterií, které mohou vyvolat řadu nepříjemností včetně zánětu prsu nebo-li mastitidy. Zánět prsu patří mezi nejčastější příčiny předčasného ukončení kojení a dostatek laktobacilů může riziko zánětu výrazně snížit. Proto je užitečné laktobacily doplňovat, například pomocí přípravku Feminella Hereditum[1], abyste minimalizovala riziko výše uvedených potíží. Feminella Hereditum obsahuje speciální kmen laktobacilů získaných přímo z mateřského mléka. A ty mohou sehrát důležitou roli v udržení co nejdelšího přirozeného kojení.

[1] Feminella Hereditum je doplněk stravy. Více informací získáte na webových stránkách www.feminella-hereditum.cz.

0 Shares

One Comment

  1. Feminella je super. Byla jsem s ni spokojena, dokonce se mi vylecil i zanet prsu.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..