„Kapela ve škole“ se těší mezi dětmi velké oblibě – partnerem projektu se na jejich přání stala populární skupina Slza

Od začátku roku 2017 probíhá unikátní projekt „Kapela ve škole“, který spolufinancuje Evropská unie a Magistrát hlavního města Prahy. Děti z pražských základních škol navštěvují neobvyklé hodiny hudební výchovy. Dokonce i ti, kteří nemají s hudbou žádné zkušenosti, dokáží po pár zkouškách, díky šikovným lektorům a profesionální aparatuře, zahrát píseň podle vlastního výběru. Nyní se ambiciózní projekt spojil s populární českou skupinou Slza. Jako první si s ní budou moci zahrát žáci Základní školy Kavčí Hory z Prahy 4, kam se skupina podívá 10. listopadu.

Samotný projekt má kromě hudebního základu také hlubší sociální přesah. Projekt je totiž určen základním školám zřizovaným pražským magistrátem, do kterých dochází děti z rodin s odlišným národnostním, kulturním a jazykovým zázemím, a také děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Jeho cílem je posílení nenásilné, hravé a přirozené formy respektu a přijímání kulturních a jazykových odlišností. Součástí hodin jsou i informace o vlivu prostředí (jazykového, sociálního, etnického, geografického) na vývoj hudebních žánrů, směrů a folklóru.

„Kapela ve škole“ funguje už deset měsíců a nyní získala významnou posilu a novou tvář projektu, která by jej měla ještě více zpopularizovat. Partnerem netradičního hudebního vzdělávání se stala kapela Slza, která se mimo jiné stala v roce 2015 objevem roku v Českém Slavíku a jejich debutové album Katarze získalo ocenění multiplatinová deska. „Od malička jsem chodil do hudební školy, ale dlouhou dobu mě to nebavilo. Až někdy v osmnácti letech mě hudba chytla a začal jsem se jí věnovat naplno. Působil jsem i jako pedagog a vyučoval hru na kytaru a z dlouhodobé zkušenosti tak vím, jak moc je důležité, aby člověk hrál to, co ho baví. Proto mě celá myšlenka projektu Kapela ve škole zaujala a jsem moc rád, že se jí můžeme zúčastnit,“ říká Lukáš Bundil, kytarista a zakladatel skupiny Slza.

Druhým členem kapely je Petr Lexa, který je internetovému publiku znám také v roli Hoggyho.

Těší nás, že si žáci vybírají právě naše písničky, a moc rádi je podpoříme, aby měli k hudbě blíž a měli chuť se učit hrát na hudební nástroje,“ doplňuje Petr.

Celý projekt bude probíhat až do poloviny příštího roku a pro základní školy je díky spolufinancování Evropské unie a Magistrátu hlavního města Prahy úplně zdarma. Bližší informace naleznete na webové adrese: www.kapelaveskole.cz.

Leave a Comment