Články

Jak vybrat nábytek do dětského pokoje

Vekou úlohu pro výběr nábytku do dětského pokoje hraje věk. Je rozdíl, jestli pokojíček vybavujete pro novorozeně, předškoláka, nebo školáka.  Obecně je však dobré, aby měl pokoj světlejší barvu nábytku. Ten by měl být kvalitní, robustní a neměl by ohrožovat zdraví dítěte.

Proto by rohy i hrany nábytku měly být zbroušeny do oblých tvarů. Dítě se vyvíjí velmi rychle, proto byste si měli na počátku rozhodování ujasnit, zda zvolíte univerzální nadčasový nábytek, nebo budete pokoj stylizovat do určitých pohádkových motivů atd.

Nábytek pro předškoláky, školáky

V předškolním a školním věku dítěte pokoj plní hned několik funkcí. Měl by fungovat jako prostor na hraní, spánek, ale také na učení a psaní úkolů.

Při výběru nábytku do dětského pokoje byste měli pečlivě vybírat postel, která bude mít kvalitní matraci. Nezapomínejte, že máte dítě ve věku, kdy se rychle vyvíjí a je potřeba dbát na správný vývoj páteře. V budoucnu se tak potomek může vyhnout bolesti zad a jiným nepříjemným problémům. Výhodné jsou postele s úložným prostorem, kam se může případně schovat sezónní oblečení.

Dítě by se mělo na konci dne do postele těšit, proto se nebojte projevit kreativitu a fantazii při výběru. Pokud vyberete postel ve tvaru formule, kosmické lodě nebo domečku, určitě tím uděláte radost, ale počítejte s tím, že do budoucna bude potřeba postel vyměnit za střídmější.

Pro děti, které sdílí pokoj se svými sourozenci je praktická patrová postel. Pokud zvolíte tuto variantu, ušetříte prostor v pokoji. I zde platí, že postel musí mít kvalitní matraci a zábranu proti vypadnutí. Dejte si pozor, aby žebřík vedoucí na horní postel byl robustní. Nechcete přeci, aby se brzy rozbil. Věnujte pozornost také výběru vhodného povlečení.

Mezi nejdůležitější nábytek dětského pokoje patří psací stůl. Ten musí mít odpovídající výšku a dostatečně velikou pracovní plochu, aby se na ni do budoucna vešel počítač, klávesnice a další věci. Stůl vždycky umísťujte tam, kde je dostatek denního světla. Děti si tak nebudou kazit oči v šeru nebo umělým světlem. Ke stolu také patří židle, která by měla být polohovatelná tak, aby v ní dítě pohodlně sedělo a neohrožovalo si páteř a další části těla.

Dalším typem nábytku do dětského pokoje je skříň na oblečení a úložné boxy (krabice) na hračky. Skříň by neměla být extrémně vysoká, protože pak si děti nebudou moct podat hračky. Také si nepořizujte skříň se zrcadlem, protože to se může rozbít.

Jestliže máte atypicky řešený pokoj (na příklad podkrovní se skosenou střechou, nebo máte půlkulatou zeď), je dobré si nechat zhotovit nábytek na míru. Do pokoje bude přesně pasovat a vy nebudete muset řešit úpravu sériového nábytku sami doma.

Současným trendem jsou sedací pytle a křesílka, která jsou pro svou tvarovatelnost a pohodlnost čím dál tím oblíbenější. Nemusíte se bát, že by si v nich vaše děti křivili záda. Sedací pytle mají dobré ortopedické vlastnosti a uleví jinak napjatým zádům.

Výmalba pokoje by měla být veselá. Barvy by však měly být kombinované tak, aby pokojíček působil klidně a útulně a umožnil dítěti klidný spánek.  Nezapomeňte, že nábytek do dětského pokoje by měl vydržet hrubou dětskou manipulaci!

1 Shares

One Comment

  1. Ahoj tedka vybíráme taky pro syna nějakou postel z ty malý už vyrostl, budou mu 2roky tak mu chce koupit nějakou takovou https://www.aminabytek.cz/dětský-pokoj-postele postilku která mu vydrží snad tak do osmi až deseti let. Kdyztak mi prosím poraďte ještě kde by se dala koupit nějaká postýlka, chceme aby byla dřevěná a nízká aby si s ní mohl slezt a aby byla délka max 170cm díky budu ráda za každý tip.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..