Předškolák

Jak přimět děti k úklidu?

Bez práce nejsou koláče. Jak to ale chcete vysvětlit nepořádným dětem? Tato myšlenka se jistě honí hlavou nejednoho rodiče. Máme pro vás pár tipů na společné uklízení s vašimi nejmenšími a možná zjistíte, že to nebude až taková otrava J

Ze začátku vám dětská výpomoc možná přinese více škody než užitku, ale vedení k zodpovědnosti a samostatnosti je k nezaplacení. Pokud totiž děláte za děti vše, jednou budou velmi překvapeny, až se o sebe budou muset začít starat.

Jak vytvořit dětem k úklidu pozitivní vztah, když ho sami nesnášíme?

To je celkem těžké, že? Buďte v zadávání práce důmyslní a neutopíte se v lavině výmluv vašich ratolestí. Pokud jsou vaše děti malé, zakomponujte úklid do systému hry – vyhlaste soutěž, zařaďte do úklidu odpočinkovou a zábavnou část.

Zkuste to společně

Pokud se přidá k dílu více rukou, je hotovo raz dva. Jako rodina děláme nepořádek, jako rodina vše zase dáme do pořádku. Menší děti se od vás mohou učit nápodobou a ty větší jistě ocení, že je v tom nenecháte samotné. Děti vás budou následovat. Buďte dětem proto příkladem a dejte jim najevo, že úklid je součástí každodenního života.

Dejte dětem najevo, že to nemusí být složité. Práce se dá zefektivnit a usnadnit. Například, když máte po ruce spolehlivé pomocníky. Patří mezi ně Diava flower, která je vhodná na všechny typy povrchů a zanechává po sobě příjemnou vůni, Diava multifunkční je zase vhodná na čištění, skla, dřeva i kovu.

pomocnice

Zadávejte menší a jednoduché úkoly, ne komplexní úklid

Dej do pořádku koupelnu! Ukliď si pokojíček! Dítě takový požadavek vzdá možná předem, protože si vlastně vůbec nedokáže představit, do čeho se to vlastně má pustit. Úkoly proto zadávejte jednotlivě a přesně, a tak se možná společně dopracujete k uklizené koupelně i pokojíčku.

TIP: Seznam úkolů

Vytvořte seznam úkolů, které je třeba během týdne splnit a dejte dítěti svobodu v tom, kdy, v jakém poradí a jak se s úkoly vypořádá. Důležitý je výsledek a vaše dítko bude mít pocit, že se mohou samy rozhodovat. Ideálně vyvěste seznam na viditelné místo, ať můžete každý splněný úkol symbolicky odškrtnout. Díky tomu se děti také učí plánovat a rozvrhnout si čas. Můžete do seznamu přidat i své úkoly, ať dětí vidí, jaká je vaše náplň dne.

Jak se Češi dělí o domácí práce?

Podle nedávného průzkumu společnosti Tatrachema[1] se odpovědi na tuto otázku liší především na základě rodinného statusu a věku – u teenagerů většinou plní hlavní funkci rodiče, páry se o domácí povinnosti dělí podle aktuální situace a volného času obou partnerů. Přesto nejčastěji větší část úklidu často spočívá na ženě, pokud jsou děti odrostlejší, začínají se do chodu domácnosti také začleňovat. Téměř 10 % respondentů zmiňuje potřebu mít vše naprosto v pořádku a pod kontrolou, ti pak většinou berou úklid kompletně na svá bedra.

[1]Další podrobnosti najdete na: https://www.vyplnto.cz/realizovane-pruzkumy/jak-moc-je-pro-vas-poradek-d/

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..