Miminko

Jak ochránit pokožku miminka v tropických dnech?

Tropické teploty atakují třicítku téměř každý den. Máte-li malé miminko, měli byste být na pozoru. Dětská pokožka je totiž velmi náchylná a citlivá. Pokud si tedy chcete prázdniny užít bez ekzémů a návštěv dětského lékaře, máme pro vás několik doporučení, jak pokožku miminka v létě chránit.

Dětská kůže po narození není dostatečně vyvinutá. Podle odborníků by tak neměla být vystavována přímému slunci až do 1 roku miminka. Novorozenecká a kojenecká pokožka je totiž velmi citlivá. Její vrchní vrstva je tenčí a má velmi malé množství pigmentu bez ochranného tukového pláště. Pozor si však musíte dávat i ve stínu. I tady totiž slunce opaluje. Dětští lékaři proto doporučují používání ochranného krémem s SPF faktorem alespoň 50.

Dalším rizikem je horko. Dítě totiž není schopno regulovat teplotu a odvádět ji z těla ven. Ve velkých vedrech tak hrozí přehřátí. Předejít mu můžete volbou správného oblečení, pokrývkou hlavy a dostatečným pitným režimem. V letních měsících bohatě postačí, když bude miminko oblečeno pouze do jedné vrstvy, ta by však měla pokrývat celé tělíčko. Nepříjemnosti z tepla můžete v tomto případě eliminovat správným načasováním procházek časně ráno, nebo v podvečer, kdy už je venku snesitelněji.

V horku jsou miminka také mnohem náchylnější na opruzeniny, a to především pod plenami, v krční rýze, v podpaží, a ve všech záhybech končetin. Těmto místům musí maminky věnovat extrémní péči. Důvodů vzniku opruzenin je hned několik. Kůže novorozence je jemnější, tenčí a tudíž méně odolná infekci. Dalším důvodem může být nedostatečné přebalování a používání nevhodných krémů, kosmetiky, přísad do koupele a syntetických mýdel. Při přebalování je tedy důležité nechat zadeček miminka chvíli na vzduchu. Na očištěnou a suchou kůži poté nanášíme ochranou mast nebo mast proti opruzeninám. Doporučují se dětské kosmetické krémy, které obsahují oxid zinečnatý a další účinné protizánětlivé a hojivé přísady. Vsaďte třeba na osvědčený Aviril krém od Alpy.

Velmi záleží i na plenách a jejich výběru. Ať už se jedná o pleny látkové či jednorázové, vždy by měly dobře přiléhat k tělu a zároveň nesmí dřít. Kvalitní plena musí tekutinu rychle odvést od pokožky, zadržet ji a rovnoměrně rozvést v celé délce plenky.

Pokud však opruzeniny nemizí, naopak se zhoršují a kůže dokonce mokvá, rozhodně doporučujeme poradit se s pediatrem. Jedině on vám pomůže a vašemu miminku uleví.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..