Kojení

Čtyři zastaralé mýty o kojení

Při kojení vzniká mezi maminkou a miminkem hluboké rodičovské pouto. Ženy se shodují v tom, že jsou to překrásné až „intimní“ chvíle, pokud vše dobře funguje. Podle odborníků je kojení pro novorozence nejlepší výživa, a proto mu ženy přikládají velkou důležitost. Při konzumaci mateřského mléka se utužuje psychologické pouto a vznikají první rodinné zvyky, které se novorozenec na tomto světě naučí. Právě rituál kojení je však opředen mnoha mýty a pravidly, která zbytečně zatěžují jak vás, tak vaše dítě. Krmení se totiž nedá jednoduše zaškatulkovat do tabulek a jasných nařízení, která vám diktují lékaři, příbuzní nebo zkušené kamarádky. Abyste se vyvarovala stresu, sestavili jsme seznam čtyř nejčastějších mýtů o kojení, které více škodí, než pomáhají.

pece-o-dite

  1. Před kojením je nutné dítě přebalit a převléknout

V prvních měsících života je dětský organismus naprogramován tak, aby věnoval veškerou bdělost hlavně příjmu potravy. Pokud má dítě hlad, mělo by dostat svou porci mléka co nejdříve a bez zbytečných odkladů. Při přebalování a převlékání se dítě rychle unaví. Kvůli únavě pak může být neklidné a plačtivé, což mu ztěžuje správné přisátí na prs. Zároveň mu také může chybět energie na sání a polykání mléka. Jakékoliv těžkosti s krmením navíc vystresují i vás. Zbytečně tak budete hledat příčiny problému v hororových scénářích, namísto v tom, že dítě je hladové a podrážděné. Naše rada tedy zní – přebalujte hlavně dle potřeby a nezávisle na kojení.

  1. Před kojením i po něm se musí z prsu odstříknout mléko

Řadu žen vede k odstříkávání pověra, že zadní mléko je kvalitnější a prospěšnější, než mléko přední. Panuje také přesvědčení, že přední mléko může být infikováno bakteriemi. Je pravda, že složení různých typů mléka se liší hustotou. Přední mateřské mléko obsahuje více vody a laktózy a slouží dítěti hlavně k utišení žízně. Zadní mateřské mléko naopak obsahuje více tuků, a proto tiší hlavně hlad. Co se týče vitamínů, minerálů a laktobacilů jsou na tom ale všechny druhy mléka stejně. Právě laktobacily pomáhají v mateřském mléce udržovat rovnováhu mezi mikroorganismy a brání přemnožení potenciálních škodlivých bakterií, které mohou vyvolat zánět. Pro prevenci infekce je užitečné laktobacily doplňovat, například pomocí přípravku Feminella Hereditum[1], abyste minimalizovala riziko výše uvedených potíží.

  1. Bradavky musí být umyté, jinak bude dítě nemocné

Umytí prsou před kojením a po něm může více uškodit, než prospět. Zdravá prsa stačí umýt jednou denně čistou vodou. “Kromě mléka vylučují prsa v oblasti bradavek i speciální tekutinu, která má zvlhčovací, ochrannou a desinfekční funkci. Dítě je tak chráněno před infekcemi a matka před poraněním prsou i průnikem bakterií do mlékovodu,” doplňuje porodní asistentka Zuzana Dufková z Brna.

Při nadbytečné hygieně bradavek se také smyje vůně mléka, která dítěti pomáhá při orientaci u prsu a směřuje ho ke správnému přisátí. Místo omývání bradavek tak před kojením dítě raději pohlaďte.

  1. Po kojení si dítě musí odříhnout

Říhání vzniká tak, že dítě spolu s potravou spolyká do žaludku i vzduch, který poté vzlíná z jeho žaludku ven. Pokud však kojíte dítě včas a správným způsobem a novorozenec nepije z hladu příliš překotně, nespolyká při krmení tolik vzduchu. Je pravda, že by se dítěti po kojení mělo dopřát deset až dvacet minut ve vzpřímené poloze tak, aby z jeho těla mohly přirozeně odejít nadbytečné plyny. Není však nutné jej do říhání za každou cenu nutit poklepáváním nebo třesením.

Ačkoliv jsou pravidla a mýty o říhání, přebalování a hygieně při kojení hodně rozšířené, mnohdy se jedná o zastaralé a lékařsky dávno vyvrácené praktiky. Všem zdravým matkám proto doporučujeme, aby při kojení vnímaly především biorytmus a signály svého potomka a kladly důraz na vlastní pohodu a instinkty.

[1] Feminella Hereditum je doplněk stravy.

 

2 Shares

One Comment

  1. No naprostý souhlas už jsem odkojila 2 děti a každé jsem kojila přes rok. Chvílemi to bylo dost náročné ale zvládla jsem to a žádné s těch věcí jsem nedělala a obě děti jsou zdravé. Ale na prsech je to trochu znát tak jsem začla uvažovat o nějakém trochu aspoň vytvarování a zpevnění koukala jsem třeba na tuhle kliniku https://nova-prsa.cz/ jen tak okrajové a docela mě to nadchlo tak uvidím snad by to neměl být problém i když jsem takovou dobu kojila.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..